Apple'a Hindistan'dan Kötü Haber!

Teknoloji devi Apple bilindiği gibi son zamanlarda zor günler yaşıyor. Apple'ın Çin pazarında büyük zarar uğramasının ardından Hindistan'dan da kötü haber geldi!

ABD merkezli teknoloji devi Apple bilindiği gibi uzun yılların ardından ilk defa iPhone satışlarında gerileme yaşamıştı. Çin'de aradığını bir türlü bulamayan Apple rotasını Hindistan'a çevirmişti. Apple'ın Hindistan'da uygulayacağı plan ne yazık ki kabul edilmedi.

Apple son zamanlarda geneli düşük bütçeli insanların olduğu ülke olan Hindistan'a yönelmişti. Apple Hindistan vatandaşlarının mali durumunun farkında olduğu için yeni bir strateji geliştirmişti. Apple bu plan doğrultusunda Hindistan'da bulunan kullanıcılara kullanılmış ancak Apple tarafından yenilenmiş ve sıfır hale getirilmiş iPhone'ları daha düşük fiyattan Hindistan'da satmayı planlıyordu. Ancak Apple'ın bu önerisi Hindistan hükümeti tarafından kabul edilmedi.

Geçtiğimiz gün New Delhi'de gerçekleşen bir basın toplantısında konuşan Hindistan'ın Ticaret ve Sanayi Bakanı olan Nirmala Sitharaman Hint hükümeti'nin yenilenen iPhone'ların Hindistan'da resmi olarak satılmasına karşı çıktıklarını ve bu satışın gerçekleşmeyeceğini açıkladı. Bilindiği gibi iPhone fiyatları oldukça yüksek Apple'ın bu hamlesiyle iPhone fiyatları düşecekti ancak hükümetin bu duruma sıcak bakmamasıyla bu proje iptal olmuş oldu. Son olarak Apple'ın iPhone'larının Hindistan'da etiketi 700 dolar seviyesinde, Hindistan'da kıllanıcıların satın aldıkları akıllı telefonların fiyatları 100 ile 150 dolar arasında değişen fiyat etiketlerine sahip.