BTK Kasıtlı Sosyal Medya Paylaşımların Peşinde!

BTK Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırısına dair paylaşımlar yapan ve infiale neden olacak kişilerin peşine düşecek...

Atatürk Havalimanı'nda dün 21.20 saatleri arasında düzenlenen terör saldırısının ardından Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu'ndan (BTK) açıklama geldi. BTK, terör saldırısına ilişkin kamuoyunda infial uyandırma ve toplumu dehşete düşürmeye yönelik kasıtlı paylaşımlarda bulunan kişilerin yasal sorumluluklarının bulunduğu bildirildi.

BTK tarafından yapılan yazılı açıklamada, terör saldırısı sonrası sosyal medya üzerinden saldırı anına ve saldırı mağdurlarına ait çeşitli görüntülerin paylaşıldığına işaret edilerek, mahkeme kararıyla hakkında yayın yasağı da getirilen söz konusu görüntülere ilişkin paylaşımlar yoluyla menfur terör saldırısının amacına bilerek veya bilmeyerek hizmet edildiğinin değerlendirildiği belirtti.

Bu itibarla internette ve özellikle sosyal medyada tweet, retweet gibi yapılan ve hukuki sorumluluğu bulunan bu tür paylaşımlar konusunda vatandaşların gerekli hassasiyeti göstermesinin beklendiğinin vurgulandığı açıklamada, "Kamuoyunda infial uyandırma ve toplumu dehşete düşürmeye yönelik kasıtlı paylaşımlarda bulunanların yasal sorumlulukları bulunmaktadır. Söz konusu görselleri yayınlayarak veya paylaşarak terörizmin amacına hizmet edenler hakkında, milli güvenlik, kamu düzeni ve güvenliğinin korunmasına ilişkin mevzuat kapsamında ilgili kurumlar nezdinde her türlü yasal incelemenin takipçisi olunacak.
Sosyal medya kullanıcıları bilerek veya bilmeyerek terör örgütüne yardımcı olduklarının farkındalar mı?

dilay-kaya
Dilay Kaya
Tüm yazıları
Yakın bir zamanda Teknoce ailesine katılmış olan Dilay, burada yazdıklarını geniş bir kitleye duyurmak için çabalıyor.