Paralimpik Google' Doodle Oldu!

Paralimpik nedir? Neden Google'a Doodle oldu merak ediyorsanız işte detaylar haberimizde...

Google özel günlerde sayfasına Doodle yayınları yaptığını bilmeyen kalmadı. Şimdi ise Google Paralimpik oyunlarını Doodle olarak anasayfasında yayınladı. Google'a giren kullanıcılar anasayfasında Paralimpik Olimpiyatları 2016 Doodle'yi gördüler ve buna şaşıranlar oldu.

Paralimpik Olimpiyatları Nedir Kimler Oynar Merak Edenler İçin;

Paralimpik Oyunlar, çeşitli engelli gruplarından sporcuların katıldığı çok sporlu etkinliktir. Orijinalindeki "paralympic" kelimesi; İngilizce, engelli anlamına gelen "paralyzed" ve "olympic" kelimelerinin birleşmesinden meydana gelir.Yaz ve Kış Paralimpik Oyunları o dönemki Olimpiyatların hemen ardından yapılır.Tüm Paralimpik Oyunları Uluslararası Paralimpik Komitesi tarafından yönetilir.

Paralimpik Oyunlar 1948'deki az sayıda II.Dünya Savaşı İngiliz eski askerlerinin toplanmasından 2008'de uluslararası ikinci büyük spor yarışması haline gelmiştir. Paralimpik atletlerle Olimpiyatlarda yarışan atlerler aynı şartlarda mücadele etmelerine rağmen Paralimpik Oyunlarla Olimpiyat Oyunları arasına büyük bir bütçe farkı vardır. 1988 Seul Yaz Oyunları ve 1992 Albertville Kış Oyunlarından bu yana Paralimpik Oyunlar Olimpiyat Oyunları ile aynı tesislerde yapılmaktadır.

Kış Oyunları sporları

Alp disiplini

Biatlon

Kayaklı koşu

Tekerlekli sandalye körlingi

Kızak

Buz hokeyi

Yaz Oyunları sporları

Ağırlık kaldırma

Atletizm

Atıcılık

Tekerlekli sandalye basketbol

Binicilik

Bisiklet

Boccia

Çim bowlingi

Dalış

Eskrim

Futbol

Goalball

Halter

Judo

Masa tenisi

Tenis

Okçuluk

Tekerlekli sandalye rugby

Voleybol

Yelken

Yüzme
Türkiye'yi 2016 Rio Paralimpik Oyunlarında 79 sporcu temsil edecek. Rio'ya 2 Eylül'de
gidecek olan milli takımlarda bedensel engellilerde 49, görme engellilerde 29 ve özel sporcularda da bir kişi ay-yıldızlı bayrak için sahneye çıkacak.

dilay-kaya
Dilay Kaya
Tüm yazıları
Yakın bir zamanda Teknoce ailesine katılmış olan Dilay, burada yazdıklarını geniş bir kitleye duyurmak için çabalıyor.