San Francisco'nun Metro Sistemi Hacklendi!

San Francisco'nun metro sistemi ücretsiz olması için isimsiz hacker tarafından hacklendi. Hack'lenen metro'nun detayları...

San Francisco metro sistemine geçen hafta cumartesi günü, tüm yolculara ücretsiz yolculuk sağlamak için saldırı düzenlendi. Sisteme girmeyi başaran korsan hacker adını açıklamadı. Fakat yetkilileri bu servisi düzeltmek istedikleri zaman karşılaşmaları için fidye istemek için bir mesaj bıraktıklarını gördüler.

MUNI istasyonlarındaki ekranlarda "You Hacked, ALL Data Encrypted" Contact For Key(cryptom27@yandex.com)ID:681 ,Enter,” while machines were printing tickets with short messages such as “Out of Service” and “Metro Free.” mesajı görüntülendi. Hacker sitemi geri getirmek için fidye istiyor ve iletişim için e-posta adresini vermiş.

San Francisco yetkilileri olaydan sonra, bilgisayar korsanıyla iletişime geçtikten sonra bilgisayar korsanının metro servislerini geri getirmesi için MUNI ile anlaştığını açıkladı. Fakat bu anlaşmada yüksek ücret talebinden dolayıbeklemeye alındı.

Kendisini "Andy Saolis" olarak adlandıran hacker, başka bir e-posta'da, kötü amaçlı yazılımları kaldırmak için 100 Bitcoin yani yaklaşık 73.000 dolar talep etti. MUNI'deki mühendislerin saldırı ile uğraştığı ve kötü amaçlı yazılımları kaldırmaya çalıştıkları için ödeme sistemleri ve istasyondaki bilgisayarların yalnızca bir kısmı çalışıyor.

Sizce hacker'ın istediği ücret ödenecek mi?

dilay-kaya
Dilay Kaya
Tüm yazıları
Yakın bir zamanda Teknoce ailesine katılmış olan Dilay, burada yazdıklarını geniş bir kitleye duyurmak için çabalıyor.