Trafik Cezası Sorgulaması ve Ödemesi Nasıl Yapılır?

Trafik cezası sorgulama ve borç ödeme için internet vergi dairesinden yararlanabilir, online olarak trafik cezası sorgulaması yapabilirsiniz.

Trafik cezası online sorgulama işlemi gerçekleştirerek, aracınıza ve şahsınıza ait trafik cezası olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Haberiniz olmadığı taktirde trafik cezası yediyseniz, tarafınıza beyan edilen bir trafik cezası olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız veya trafik cezası yediyseniz ödeme işlemi gerçekleştirmek istiyorsanız Gelir İdaresi Başkanlığı internet vergi dairesi sistemi üzerinden tüm motorlu taşıtlara ait işlemlerinizi gerçekleştirmeniz mümkündür.

Geçtiğimiz yıllarda trafik cezalarının ödenmemesi ve geciktirilmesi nedeniyle son yıllarda yapılan yeni uygulama ile birlikte trafik cezalarının ödenmesi ise zorunlu koşuluyor. Zorunlu kılan en büyük neden ise, araç muayene döneminde araçların trafik cezası olduğu durumlarda araç, muayeneye kabul edilmiyor. Bu nedenle trafik cezaları ödemeleri son yıllarda ciddi şekilde artmış durumda.

Peki trafik cezası sorgulaması nasıl yapılır?

Trafik Cezası Sorgulama ve Trafik Cezası Borç Ödeme

Online olarak trafik cezası sorgulamak isteyen kişiler, ruhsat bilgilerini internet vergi dairesi üzerinden formu doldurarak öğrenebilir ve borç ödemelerini yapabilirler. Trafik Cezası Sorgulama sayfası bağlantısı ile gelir idaresi başkanlığının motorlu taşıtlar sayfasına giriş yapın. Ardından ise ilgili sayfadaki formu araç bilgilerinize ait olacak şekilde doğru olarak doldurun. Ardından aracınıza ait trafik cezası bilgileri görüntülenecektir. Aynı zamanda sorgulamasını yaptığınız araca ait çıkan trafik cezası borcunu online olarak kredi kartı ile ödeyebilirsiniz.

Trafik cezaları, beyan edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde ödenirse %35 oranında bir indirim tarifesi uygulanıyor. Fakat bu durumda ortaya sürücüler için ek bir yükümlülük ortaya çıkıyor. Trafik cezaları 15 gün sonrasında internet vergi dairesine yansıtılıyor. Bu nedenle 15 gün içerisinde indirimli olarak ödemek isteyen kişiler, trafik cezası ödemelerini mecburen vergi dairesine kendileri gidip ödemeleri gerekiyor. Aksi taktirde 15 gün süre içerisinde internetten ödeme gerçekleştirilemiyor. 15 Gün sonrasında ise internet vergi dairesinde ceza sorgusu çıkmaktadır. İlk 15 gün içerisinde internet üzerinde trafik cezası sorgulaması sonrası sonuç görüntülenmez.