Tramer Hasar Kayıt Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tramer kaydı sorgulama işlemi yaparak alacağınız aracın geçmişini öğrenin. Güvenlik açısından ikinci el araç almadan önce mutlaka tavsiye edilir.

Araç alış satışında özellikle ikinci el araçlarda vatandaşların hasar kayıtlı araçları tespit edebilmesi için online olarak veya cep telefonları aracılığı ile hasar kaydı sorgulaması yapabilmektedir. Araçlar her ne kadar sanayide veya serviste ustalara gösterilse de geçmişine yönelik hasar bilgileri kötü niyetli satıcılar tarafından gizli tutulmak istenebiliyor. Bunun önüne geçmek için ise Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından sunulan hizmet ile, tramer sorgulama işlemi gerçekleştirilerek, araca ait geçmişteki hasar bilgilerine ulaşılabilmektedir.

Tramer sorgulama her ne kadar günümüzde popüler olsa da, %100 güven vermediği öne sürülmektedir. Çünkü bazı kazalı araçlar kayıtlara işlenmeden tamiri yapılabilmektedir. veya perte çıkmış aracı basit kazalı gösterebilmektedir. Büyük hasarlı işlemlerin basit hasar, ufak kusurlu gösterilmesi bir çok kişiyi yanılttığı için tramer sorgusu ile birlikte aynı zamanda yetkili servis veya sanayide tanıtık ustaya gösterilmesi, yani her iki taraftanda aracın kontrol ettirilmesi önerilir.

Aracı aldıktan sonra kazalı-hasarlı olduğu anlaşıldığı taktirde, eğer noterde işlem onaylandıysa iade etmek yasal olarak mümkün görünmüyor. Çünkü alım-satım işlemi onaylanmış ve gerçekleşmiş olduğu için geri dönüşü yok. Bu nedenle araç almadan önce hem tramer sorgulaması hemde aracın sağlamlığını anlamak için servise göstermeniz önerilir.

TRAMER KAYDI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Tramer kaydı sorgulamak için iki farklı yöntem bulunmaktadır. Hasar kaydınızı sbm.org.tr/tr/OnlineIslemler/Sayfalar/KazaTespitTutanagiSorgula.aspx adresinden sorgulama yapabilirsiniz.

Belirtilen sayfa üzerinde, sizden istenen bilgileri doğru olarak giriniz. Ardından sonuç görüntülenecektir. Veya cep telefonu ile daha önceki geçmişine ait hasar bilgilerine ulaşmak istiyorsanız cep telefonundan yararlanabilirsiniz.

Araç plakasını yazıp "5664" numaraya göndermeniz yeterli olacaktır. Bilgi alma bedeli 4 TL'dir. Tüm operatörlerden aynı numaraya göndererek bilgilere ulaşabilirsiniz.