Türk Telekom İnternet Hız Testi Yapmak, ADSL internet Hız Testi Sorgulama?

2000'li yıllarda hayatımıza ADSL alt yapısının girmesiyle birlikte internet kullanım hızları uzun bir süre muammaya dönüştü. Başlarda 256, 512MB'larla başlayan ADSL inter

İşte bunu anlamanın yolu var! Siz de hemen şimdi kullanmakta olduğunuz internet hızının gerçekliğini doğrulayabilir veya öğrenebilirsiniz. İnternet hız testi yaparak kullanmakta olduğunuz internet paketinin gerçek hızını anlık olarak öğrenebilirsiniz.

Bunun için kullanılan bazı online servisler bulunmaktadır. Bunların başında TTNet hız testi uygulaması gelmektedir. Ancak TTnet kullanıp, aynı kurumdan hız testi yapmak da pek mantıklı gelmiyorsa ne yapacağız?

Çözüm için sizlere bazı alternatif yollar sunacağız. Dilerseniz önce TTNet hız testinden başlayalım : http://hiztesti.ttnet.com.tr/ adresi üzerinden internet hızınızı test edebilirsiniz.

Ancak hatırlatmakta fayda var; hız testi yaparken herhangi bir uygulama indirmiyor olduğunuzdan, skype gibi sohbet yazılımlarının kapalı olduğundan, hatta facebook, twitter sayfanızı kapattığınızdan emin olun. Böylece en doğru veriye ulaşabilirsiniz.

TTNet Hız Testi sayfasına girdiğinizde sizden kullanmakta olduğunuz internet hız aralığı istenecektir. Bunu belirledikten sonra altta harita alanından bir şehir seçerek hız testine başlayabilirsiniz. Hız testi sonuçlandığında mevcut download ve upload hızlarınızı görebileceksiniz.

Unutmayın, upload hızı her zaman download hızından düşüktür ve bu sizin videolu görüşmelerinize etki eder. Özellikle video konferans görüşmelerinde karşı taraftan olumsuz yorumlar alıyorsanız upload hızınız yeterli değil demektir.

Bir diğer hız testi uygulaması : http://www.speedtest.net/ Speedtest.net adresine giriş yapıp "BEGIN TEST" butonuna tıklamanız hız testini başlatmanız için yeterlidir. Gerçek internet hızınızı öğrenmek için, önce TTnet hız testi sayfasını ardından da Speedtest.net adresini kullanarak aralarında karşılaştırma yapabilirsiniz. Böylece size verilen internet hızı bilgisinin doğru olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.