Yerli ve Milli e-posta Sistemi Geliyor!

Yerli ve milli e-posta sisteminin kısa süre içinde geleceğini Ulaştırma Denizciliik ve Haberleme Bakanı Ahmet Arslan müjdeledi...

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Wikipedia'ya yönelik açıklamalarından sonra şimdi de milli e-posta sisteminin geleceği müjdelendi. Yerli e-posta sistemi için 2017 yılının ilk aylaında çalışmalara başladığını söyleyen Ahmet Arslan bu projenin 2018 yılının sonunda hayata geçeçeğini belirtti.

Ahmet Arslan; "e-posta gönderdiğinizde, ülke dışına çıkıyor dünyada belli yerleri dolaşıp öyle gideceği yere varıyor. Dolayısı ile Türkiye dışında birilerinin bu e postayı görebilme ve bilgi edinme durumu var." şekilinde konuştu. Bakanın açıklamalarına bakacak olursak, yerli e-posta hizmetinde tracking (izlenme) olayı sadece ülke içerisinde olacak veya tamamen özgür bir e-posta servisi sunulacak.

Bildiğiniz üzere Hillary Clinton bundan 8 yıl önce Dışişleri Bakanı görevdeyken "gov" uzantılı resimli bir e-posta adresi açmak yerine bütün e-posttalarını "hdr22@clintonemailçcom" adresinden göndermişti. Bu mail adresini neredeyse 650 bin kişi incelemiş ve hiçbir suuç unsuruna raslanmamış.

Yerli e-posta hizmeti sayesinde Türkiye'deki kullanıcıların verileri ve yazışmaları devletin güvencesi altında olacak. Ancak bunun olması için Gmail tabanlı bir sistem değil, köklü bir yenilik yapıp kendimizin bir servis kurmamız gerektiğini belirtelim.

Siz yerli e-posta hakkında ne düşünüyorsunuz?

dilay-kaya
Dilay Kaya
Tüm yazıları
Yakın bir zamanda Teknoce ailesine katılmış olan Dilay, burada yazdıklarını geniş bir kitleye duyurmak için çabalıyor.