Boston Dynamics'ten SpotMini Geldi!

Google'ın sahip olduğu Alphabet'in alt şirketi ev hizmetçisi robotu üretti...

Boston Dynamics yaptığı açıklamada sözlerine şunlarıda ekledi: Robotu insana benzettim amacı ise taşıma ve alanında yazılımları uzmanlaşmış bir mühendislik firmasıdır ve Google çalışmalarını hala sürdürmekte.

Türkiyede ilk olan hayvan şeklindeki robot koşuyor manevralar yapabilen dört ayaklı Amerikan Ulusal Mühendislik Akademisi üyesi Marc Raibert ekip arkadaşlarının Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ndeki çalışma ve araştırmalarının bir ürünü olarak üretilmişti.

Amacına uygun yenilikçi robotlarını üretmeye devam eden şirket oldukça ilginç özelliklere sahip yeni robotunun videosunu yayınladı. 1992 yılında kurulduğundan bu yana oldukça ilginç robotlar üreten firmanın yeni robotu sadece 30 kg ağırlığında ve ürkütücü bir kafasının olduğunu görsellerde görebilirsiniz.

Bu ürkütücü kafası sayesinde taşıyabilme ve tutabilme özelliği ile Spot isimli robtun daha hafif versiyonu olan SpotMini temel ev işlerinde inşa edilmiş. SpotMini günlük hayatta yapabildiğimiz ufak ve temel işlerinizi yapabilecek.

Örneğin sensörleri sayesinde merdiven inip çıkabiliyor ve hatta masanın üzerindeki bulaşıkları bulaşık makinesine dizebilir. Bütünüyle elektrik ile çalışan robotun güç kaynagi 90 dk gibi kısa sürede tam olarak doluyor. Bu sayede robotunuzu yanınızdan ayırmadan kısa süre içinde şarj edebilirsiniz.

Peki siz SpotMini ev hizmetçisini nasıl buldunuz?

dilay-kaya
Dilay Kaya
Tüm yazıları
Yakın bir zamanda Teknoce ailesine katılmış olan Dilay, burada yazdıklarını geniş bir kitleye duyurmak için çabalıyor.