Google Android Davasında Mağlup Oldu!

Google ve Yandex arasında yaşanan Androi sorunu yüzünden iki firmayı dava eden sorun nihayetinde bir çözüm buldu...

Bildiğiniz üzere geçen yılın son aylarında iki arama motoru devi Google ve Yandex, Android yüzünden karşı karşıya geldi. Yandex Android'in açık kaynaklı bir işletim sistemi olmasına rağmen Google'ın hizmetleri ve servisleri ön yüklü olarak geldiği için şikayaetçi olmuştu.

Yandex, Rusya'da Google'ın açık kaynak kodu ihlalinden dolayı iş yaptığı firmalara ön tanımlı olarak Google Arama Motoru, Gmail ve Google Maps gibi hizmetleri sunmak istemediği için mahkemeye başvurdu. Yandex ile Google arasında sorun bugün itibarı ile bir çözüm yolu buldu.

Rusya Anti-tekel Birliği, Android için Rusya'da yeni bir dönemin başladığını, Rusya üzerinde satılan Android cihazlarda Google ve hizmetlerinin ön yüklü olarak gelmeyeceğini duyurdu. Artık Rusya'daki kullanıcılar cihazı kutusundan çıkardıklarında Google veya Yandex'i seçip kullanmaya başlayabilecek.

Google, bugüne kadar yapmış olduğu ihlallerden dolayı 438,067,400 ruble yani yaklaşık 29 milyon TL ceza ödeyecek. Google Türkiye ise konuyla ilgili; ​”Yandex ile ticari bir anlaşmaya varmış ve Rusya’nın rekabet düzenleyicisi Federal Antitekel Servisi (FAS) ile Android üzerindeki Google uygulamalarına ilişkin rekabet davasını çözüme ulaştıran bir mutabakat sağlamış olmaktan memnuniyet duyuyoruz.” paylaşımını bulundu.

Siz Google ve Yandex arasında yaşanan sorunun çözülmesine sevindiniz mi?

dilay-kaya
Dilay Kaya
Tüm yazıları
Yakın bir zamanda Teknoce ailesine katılmış olan Dilay, burada yazdıklarını geniş bir kitleye duyurmak için çabalıyor.