Patlayan Bataryalara Çözüm!

Bir grup araştırmacı, lityum iyon pillere su bazlı elektrolitler yerleştirerek pillerin patlamasını engelleyebileceklerini iddia ediyorlar...

Son zamanlarda sıklaşan patlama olayları yıllardır devam eden bir olay ancak son yıllarda neredeyse bütün telefonların patlama haberini sizinle paylaştık. Yaşanan bu olaylar tüketicilerden çok üreticileri etkiledi. Birçok üretici her ne kadar Galaxy Note 7 fiyaskosundan dolayı Samsung'a göndermeler yapsalar da bir gün aynı olayın başlarına geleceğinden süpheleri yok. Bu nedenle büyük teknoloji şirketlerinin hepsi dha güvenli pil üretmek için araştırmalar yapmaya başladı.

Bir grup araştırmacı, patlama olaylarının asıl nedeninin pillerde kullanılan organik kimyasallar olduğunu iddia etti. Ekibin yazıda hazırladığı yeni lityum iyon pil tasarımı, organik kimyasallardan oluşan elektrolitler yerine su bazlı elektrolitler kullanıyor. Üstelik üzerinde çalışmalar yapılan diğer pillerin aksine su kullanılarak üretilen piller, standart iyon piller ile aynı miktarda enerji sağlayabiliyor.

Ekibin ürettiği pil başarı bir şekilde çalışıyor olsa da kullanılabilmesi için hala bir engel var; su bazlı pil yalnızca 70 kez yeniden şarj edilebiliyor. Günümüzde kullanılan standart lityum iyon piller ise en az 500 kez yeniden enerji ile doldurulabiliyor. Fakat yine de araştırma ekibinin çalışmaları, yakın gelecekte daha güvenli piller kullanmamızı sağlayacaktır.

dilay-kaya
Dilay Kaya
Tüm yazıları
Yakın bir zamanda Teknoce ailesine katılmış olan Dilay, burada yazdıklarını geniş bir kitleye duyurmak için çabalıyor.