TRT Bandrolü Telefon Fiyatlarını Uçuracak!

Önceden de sadece radyo ve televizyon alıcısı olan cihazlarda kullanılan bandrol uygulamasının kapsamını genişletti...

İnternet üzerinden radyo ve televizyon izleyebilen tüm cihazlara TRT bandrolü alma şartı geldi. Daha önce sadece radyo ve televizyon alıcısı olan cihazlarda kullanılan bandrol uygulamasının kapsamını genişletti. Bugün yayınlanan Resmi Gazete’de Bakanlar Kurulu kararı ile artık dahili alıcısı olmasa da internet bağlantısı yoluyla radyo ve televizyon yayınlarını alabilen tüm cihazların da TRT bandrolü alınacağı ve alıcısı olsun olmasın internete bağlanan cep telefonunun TRT bandrolü uygulamasına tabi tutulacağını belirtti.

Dahili alıcısı olmayan ancak internet bağlantısı ve uygulama aracılığıyla radyo ve televizyon yayınlarını izleyebilen cep telefonları için ise bandrol ücreti oranı yüzde 6 olarak açıklandı. Yayınlanan değişiklikle birlikte daha önce yüzde 6 olan dahili alıcısı olan cep telefonlarındaki bandrol ücreti oranı yüzde 7’ye yükseltildi.

Alınan bu karar ile artık bilgisayardan otomobildeki radyo ve televizyon izlenebilen tüm cihazlarda TRT bandrolünde yer alma zorunluluğu bulunacak. Bununla birlikte TRT bandrolü olan cihazlarda maliyetinin artacağı için bu cihazlarda fiyat artışı olması bekleniyor.

Alınan bilgilere göre yerli yabancı üreticiler bu kararın ardından Ankara ile iletişime geçerek geri adım atılması yönünde çaba gösteriyorlar. Bakalım önümüzdeki günlerde çabaları işe yarayacak mı?

Peki siz TRT bandrolu hakkında ne düşünüyorsunuz?

dilay-kaya
Dilay Kaya
Tüm yazıları
Yakın bir zamanda Teknoce ailesine katılmış olan Dilay, burada yazdıklarını geniş bir kitleye duyurmak için çabalıyor.