Turkcell Şebekesini 5G İçin Hazırlıyor!

Turkcell şebekesinin geleceğin teknolojisi olan 5G'ye hazır hale getirmek için bugünden itibaren çalışmalara başladı...

Yaptığı yaptırımlarla dünyanın en güçlü 4.5G altyapılarından birini Türkiye'ye kazandıran Turkcell geleceğin teknolojisi 5G içinde çalışmalarını aralıksız olarak devam etmekte. Bu kapsamda Turkcell 5G teknolojisi olarak adlandırılan "Massive MIMO" (kitlesel çoklu anten sistemleri) tekniğini ülkemizde gerçekleşecek olan şebekesinde test eden ilk mobil operatör oldu.

Turkcell'in Huawei ile beraber Ankara Söğütözü'nde 4.5G şebekesinde gerçekleştirdiği test 2.6 GHz (Giga hertz) TDD (Zaman bölmeli çoklama) frekans bandının üzerinde "Massive MIMO" tekniği kullanılarak gerçekleştirildi. Yapılan test sonucunda saha kapasitesi arttırılarak veri indirme hızları 6 katına kadar çıkarıldı.

5G’ye hazırlık amacıyla geliştirilen ‘Massive MIMO’ teknolojisi ile , mobil internet kullanımının yoğun olduğu alanlarda (Alışveriş merkezleri, oteller, konser salonları gibi) çok sayıda kişinin aynı anda yüksek hızlarda internet kullanımına olanak tanınıyor. Bu sayede mobil internet kullanıcıları yoğunluktan etkilenmeden yüksek hızlarda internet deneyimlerini sürdürebiliyor.

dilay-kaya
Dilay Kaya
Tüm yazıları
Yakın bir zamanda Teknoce ailesine katılmış olan Dilay, burada yazdıklarını geniş bir kitleye duyurmak için çabalıyor.