Wikipedia Engelleme Kararına İtirazda Bulundu!

Wikipedia, Türkiye'nin engelleme kararına itiraz etti. Çok geçmeden Wikipedia'nın engelleme kararı hakkında açıklama geldi...

Türkiye'de Wikipedia terör örgütleri hakkında yanlış bilgiler vermekten dolayı engellenmişti. İlk engelin sadece neden Wikipedia'daki yanlış bilgileri içeren URL'lerin engellenmediği eleştirilmişti. Ancak daha sonra BTK Wikipedia'nın https protokolünü kullandığı için komple Wikipedia.com'u engellemek zorunda olduklarını Twitter üzerinden duyuruda bulunmuştu.

Yaşanan olayın ardından 15-18 Mayıs tarihleri arasında Türkiye'de düzenlenecek olan World Cities EXPO etkinliğine Wikipedia'nın kurucusu Jimmy Wales'in konuşmacı listesinden çıkardığını daha öncede sizlerle paylaştık. Wikipedia ard arda yaşanan bu olayların ardından konu ile ilgili açıklama yaptı.

Wikimedia Vakfı tarafından sunulan resmi açıklama

"Engelleme, BTK tarafından İngilizce ve Türkçe Vikipedilerdeki birkaç maddenin Türkiye’de URL tabanlı olarak engellenmesini talep eden 28 Nisan Cuma tarihli bir tebligattan kısa bir süre sonra gerçekleşti.

Dünya genelindeki gönüllü editör topluluğunun oluşturduğu ansiklopedi maddelerinin özgürce paylaşılmasının şiddet ve nefrete dayalı bir gündemin desteklenmesi şeklinde yanlış yorumlanabilmesinden dolayı derin bir endişe duyuyoruz.

Bir yanlış anlaşılma olduğuna inanıyoruz. Vikipedi’nin amacı, ansiklopedik bilgileri dünyayla paylaşmaktır. Wikimedia Vakfı olarak biz, tartışmasız bir biçimde terörizmi lanetliyor ve reddediyoruz.

Bilginin temel bir insan hakkı olduğuna inanıyor ve Türk hükümetinden bu engellemeyi kaldırmasını talep ediyoruz."

Siz Wikimedia'nın durumu hakkında ne düşünüyorsunuz?

dilay-kaya
Dilay Kaya
Tüm yazıları
Yakın bir zamanda Teknoce ailesine katılmış olan Dilay, burada yazdıklarını geniş bir kitleye duyurmak için çabalıyor.