Yeni Kamerayla Mars Artık Daha Net!

NASA araştırmacılarının Mars yüzeyini daha net bir şekilde incelemesi için yeni bir kamera teknolojisi geliştirildi.

Jet Propulsion Laboratory tarafından geliştirilen yeni kamera ile artık Mars daha net görünecek. NASA araştırmacıları Mars'ı artık daha yakından takip edebilecek. Özel olarak yazılımlar eklenerek geliştirilmiş olan kamera Mars'ın yüzerine ilişkin daha net görüntüler sunacak.

Odaklama yaparak odaktaki cisimlerin görüntülerini NASA'ya aktarması beklenen kamera ChemCham adındaki lazer ve teleskobik teknolojileri desteklemektedir. Mars yüzetinde her hafta birden fazla hedef belirleyecek. Daha önce bilim insanlar tarafından uzaydaki toprakları ve kayaları incelemek için kullanılan teknoloji 1400'den fazla hedef göndermiş ve bunlarda başarılı olmuştur. Kayaya vurulan lazer vuruşlarıyla sonuç elde eden kamera ortaya farklı etkiler koyuyor.

NASA'ya gönderilen veriler burada analiz edilerek mevcut cisimlerin en net görüntüsü alınıyor. Konu ile ilgili NASA araştırmacıları kçük boyutlu noktalara nişan almanın zorluğuna değiniyor. İnce aar parametlerinin yer alması bu konuda yardımcı oluyor. ChemCham teknolojisi şimdiye kadar 350 bin lazer atışında bulunmuş ve bu sayıdan 10 bininin hedefini bulduğu 1400 başarılı hedef görütüsü elde ediliği akabinde konuşulanlar arasında.

Sizce bu teknoloji Mars hakkında ne derece önemli bilgiler sunabilir?

dilay-kaya
Dilay Kaya
Tüm yazıları
Yakın bir zamanda Teknoce ailesine katılmış olan Dilay, burada yazdıklarını geniş bir kitleye duyurmak için çabalıyor.