Akbank Hacklendi!

Henüz bilinmeyen bir hacker grubu Akbank'ı hackleyerek 4 milyon dolar çaldı.

Bildiğiniz üzere büyük şirketlere dünya genelinde siber saldırılar sürekli olarak düzenleniyor ve nedereyse milyonlarca dolar para çalıp haksız kazanç elde ediyorlar. Bu kez gerçekleşen siber saldırının hedefinde Akbank vardı. 8 Aralık'ta Akbank'ı hedef alan siber korsanları yüklü bir parayı kendi hesaplarına geçirmeyi başardılar.

Yapılan ilk açıklamayla birlikte 4 milyon dolar çalındığı öne sürüldü fakat bu hackleme sonucunda paralar sigortalı olduğu için hesabı olan kullanıcılar değil banka bu durumdan etkilendi. Akbank, kendilerine gerçekleşen bu saldırıyı borsaya bildirip böylesi bir skandalı duyurmuş oldu. Reuters Haber Ajansı'nın yapmış olduğu habere göre bu grup tüm dünyaya karşı atağa geçmiş olup birçok ülkenin bankasını hackleyebiliyor.

Geçtiğimiz aylarda da bilinmeyen bu hacker grubu Bangladeş Merkez Bankası’na yaptığı saldırıyla dikkat çekmişti. Swift sistemini 11 bin kurum aktif olarak kullanıyor ayrıca bu kurumlar dünya para transferinde oldukça önemli bir yere sahip. Kurumlar aşırı güvenli bir sistem kullanıyor olmasına rağmen hacklenmekten kurtulamıyorlar. Yani aslında bütün sistemler tehlike altında.

Akbank'ın uğramış olduğu siber saldırı hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

dilay-kaya
Dilay Kaya
Tüm yazıları
Yakın bir zamanda Teknoce ailesine katılmış olan Dilay, burada yazdıklarını geniş bir kitleye duyurmak için çabalıyor.