BTK'dan GSM Kullanıcılarına Uyarı!

BTK'nın kaldırdığı kış saati uygulaması için GSM operatörlerinin mağdur olmaması için uyarıda bulundu...

Geçen ay Resmi Gazete ile açıklanan karara göre Mart 2016'dan itibaren geçerli olan Yaz Saati uygulamasının sene boyunca aynı kalmasına karar verilmişti. Yani Kış Saati uygulaması kaldırıldı anlamına geliyor fakat GSM operatörlerinin mağdur durumda kalmaması için BTK'dan uyarı geldi. BKT'nın 4 Ekim'de yayınladığı duyuru metni.

“Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu’nun 20/09/2016 tarihli ve 2016/DK-YED/407 sayılı Kararı ile 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu, 6475 Sayılı Posta Hizmetleri Kanunu 08/09/2016 tarihli ve 29825 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan "Gün Işığından Daha Fazla Yararlanmak Amacıyla Bütün Yurtta Yaz Saati Uygulanması Hakkında Karar" konulu Bakanlar Kurulu Kararı ve ilgili diğer mevzuata istinaden Kurumumuzca elektronik haberleşme ve posta sektörlerinde hizmet sunmak üzere yetkilendirilen işletmeci/hizmet sağlayıcıların altyapılarında kullanılan sistemlerini ulusal saat ayarına uygun hale getirmeleri ve saat farkından kaynaklanan sebeplerle herhangi bir mağduriyete sebep olmamalarını teminen gerekli tedbirleri almaları hususlarında karar alınmıştır.”

BTK'nın uyarısına rağmen dikkate almayan kullanıcılar manuel olarak düzenleme yapması gerekmektedir. Aksi takdirde GSM operatörlerinin yapacağı güncelleme ile ülkemizde ciddi bir zaman dilimi karğaşasına yol açabilir. Kullancıların saatlerini manuel olarak ayarlamaları daha sağlıklı diyeibilirz.

Siz Yaz Saati uygulamasında kalmaktan memnun musunuz?

dilay-kaya
Dilay Kaya
Tüm yazıları
Yakın bir zamanda Teknoce ailesine katılmış olan Dilay, burada yazdıklarını geniş bir kitleye duyurmak için çabalıyor.